Povenjak

Povenjak 2011 - konzervirane masline i recepti

Jasna Fistonić - prvakinja konzerviranih maslina na domaći način



Sve je veće zanimanje kod članova Udruge i drugih maslinara konzerviranje maslina na domaći način. Sve je više domaćinstava koji svoje konzervirane masline konzumiraju tijekom cijele godine, a kako i ne bi kad se zna da je većina konzerviranih maslina u trgovini uvozna.

Na ovogodišnjem, šestom po redu natjecanju Povenjak, sudjelovali su i maslinari sa zadarskog područja. Prvo mjesto s ocjenom 4,35 pripalo je po četvrti put Jasni Fistonić iz Piska. Drugo mjesto je osvojio prošlogodišnji pobjednik Neven Kovačić- Sise s ocjenom 4,20, dok je treće mjesto tradicionalno pripalo Petromili Raljević s ocjenom 4,06.

Svi su dostavljeni uzorci ocijenjeni prosječnom ocjenom 3,5 što je bolje nego prošle godine.


Marinirane masline



Sastojci: 500 grama različitih maslina, mogu biti različite veličine i stupnja zrelosti, jedan limun, dvije žlice octa balzamico, jedna žlica meda, 5 % sol, papar, 150 mililitara ekstra djevičanskog maslinovog ulja, četiri režnja češnjaka, jedna grančica origana i jedna grančica ružmarina

Najprije masline zapečemo 2-3 sata na temperaturi 50ºC u špaheru, malo ih posolimo i dodamo jednu žlicu meda.

Nakon što se masline ohlade, stavimo ih u posudu i po njima iscijedimo limun. U drugu posudu miješamo ocat, sol i papar sve dok se sol potpuno ne rastopi. Tada dodamo ekstra djevičansko maslinovo ulje i ponovno miješamo pjenjačom dok se ne dobije kremasta marinada. Češnjak očistimo, sitno nasjeckamo i umiješamo u marinadu koju pospemo origanom i ružmarinom. Marinadom prelijemo masline i ostavimo da odstoje nekoliko sati.

Petromila Raljević


Masline u Vesninom koktelu



Rukom brane zrele i potpuno zdrave oblice (orkule) treba sušiti na suncu 15 dana dok ne postanu upola smežurane. Optimalna količina je 10 kg.

Masline ne smiju biti jedna na drugoj prilikom sušenja da se ne uplijesne. Suše se na terasama od šiblja ili od brnistre.

Petnaesti su dan masline izgubile svu gorčinu i spremne su za daljnje konzerviranje, a teže oko 5-6 kg.

U lonac ulijemo 4 litre vode i soli da krumpir pliva (oko 8-9%). Stavimo kuhati salamuru i dodajemo 2 dcl blagog mladog maslinovog ulja, cijeli češanj češnjaka (bijelog luka), očišćen pa zdrobljen, 4 dcl domaćeg blagog octa, 10 zrna crnoga bibera i 10 zrna crvenog bibera, dvije grančice ružmarina od pedlja, 4 lovorova lista i koricu od jednog limuna izrezanu u jednu traku.

Kada koktel zakuha, prelijemo pripremljene i oprane masline u jednu veću posudu s poklopcem te ih ostavimo 24 sata da se pomalo ohlade na sobnoj temperaturi (ne u hladnjaku).

Masline će vratiti oblik kao kad su ubrane, ostatak salamure bacimo, a masline operemo u cjedilu i osušimo te složimo u veliku staklenku s gumenom brtvom i staklenim patent poklopcem, zalijemo blagim mladim maslinovim uljem, ostavimo na hladnom, 12-18ºc. Ako je hladnije, dolazi do pojave zgrušavanja ulja.

Prije posluživanja mogu se oprati mlakom vodom i zatim zaliti svježim jakim mladim maslinovim uljem s dodatkom aceta balsamica i mlade kapulice rezane na rezance od par centimetara.

U slast!

Vesna Pjelik


Sušene masline



Potrebno je ubrati zdrave i zrele plodove; oprane i osušene plodove složiti na pladanj jedan do drugog i sušiti ih u pećnici na temperaturi od 50 stupnjeva C.

Proces sušenja traje 8- 14 sati ovisno o veličini plodova.Veći plodovi imaju više vegetabilne vode pa ih treba duže sušiti da maslina ne bude gorka. Dobro osušeni plodovi su kompaktni i osjeća se aroma masline.

Osušene i ohlađene masline slažemo u tegle, nalijemo ekstra djevičanskim maslinovim uljem koje posolimo s 3% morske soli.Tegle dobro zatvorimo poklopcem i čuvamo ih na hladnom i tamnom mjestu.Ovako pripremljene masline mogu trajati godinu dana.

Jasna Fistonić


Comment Komentari (0) Share

Komentari
Nema komentara