Maslinin svrdlaš
06. 04. 2012.

Maslinin svrdlaš (Rhynchites cribripennis Desbr., Coleoptera, Curculionidae)
Rasprostranjenost i biljke domaćini
Živi u južnim krajevima Europe, osobito je rasprostranjen u Italiji, Grčkoj, Turskoj i Siriji, a prisutan je u Istri i Dalmaciji. Potrebe za ishranom i polaganjem jaja pipe zadovoljavaju na plodovima mastrinke, a u manjoj mjeri na sitnijim plodovima pitomih maslina.
Opis kukca
Maslinin svrdlaš je crvene boje kao opeka, dužine od 4 do 5 mm i širine oko 3mm. Na glavi ima rilo smeđe boje, dužine 2 mm. Jaje je žute boje. Ličinka je svinuta i bez nogu, žute je boje sa žuto-crvenkastom glavom.
Način života
Navedeni štetnik prezimi u stadiju kukuljice u tlu. Prvi primjerci napuštaju
Zaštita od uboda insekata
Dvije trećine životinjskih vrsta na Zemlji čine insekti s više od milijun vrsta. Gotovo da nema maslinara koji nije osjetio ubod insekta radeći u maslinama.
Na našu sreću ti insekti ne ispuštaju otrovne tvari i ne prave nam nikakve probleme. Oni se samo hrane našom krvi. Druga grupa su insekti koji sadrže otrovne tvari i ubodom unose otrov putem žalca. Od ovih najviše nam smeta mušica, vrlo mala, smeđe do crne boje. Maslinari je lako prepoznaju jer doslovno upada u oči. Pri ubodu izazove jaku bol, podljev krvi ispod kože okruglog oblika, a u sredini se vidi ubod iz kojeg obično poteče krv. Kasnije se javlja svrbež, crvenilo i otok. Promjer reakcije tijela na jedan ubod može
Mušica maslininih grančica
Rasprostranjenost i biljke domaćini
Štetnik je rasprostranjen u svim maslinarskim mediteranskim zemljama. Uglavnom napada maslinu, ali se može naći i na drugim biljnim vrstama iz obitelji uljarica kao što su širokolisna i srednja zelenika te jasen.
Način života
Štetnik prezimi u stadiju ličinke ("crvić") ispod kore grančica. Najčešće se nalaze u grančicama promjera do 1 cm. Ličinke se u proljeće kukulje i iz njih izlaze odrasli oblici štetnika. Nakon parenja, oplođena ženka mušice polaže jaja u pukotine ili u razna sitna oštećenja na grančicama masline. Iz jaja izlaze ličinke i hrane se tkivom masline u kojem prave kratke hodnike. Cijeli sustav hodnika